Kosmoseklubi

Kosmoseklubi ring hakkab toimuma neljapäeviti, kell 14.00, 15.00 ja 16.00.

Käesoleval õppeaastal (2018/2019) on ringi juhendaja õpetaja Mart Kuurme.

NB! Täpsed ajad ja toimumiskohad ringi juhendajalt!

Õpetaja Mardi nägemus Kosmoseklubist:

Kosmose all mõistame maailmaruumi ehk Universumit väljaspool Maa atmosfääri

Seega keskendume ühelt poolt Universumi ehitusele st astronoomiale koos vaatlusseadmete (binoklid, teleskoobid, raadioteleskoobid) ehituse, tööpõhimõtte ja kasutamisega ja teiselt poolt seadmetele, mis võimaldavad kosmoses ringi rännata, st kosmosetehnikale alates reaktiivliikumise põhimõtte avastamisest kuni rahvusvaheliste kosmosejaamade lendude jälgimiseni tähistaevas.

Astronoomia:

1. Vaatlused pimeduses ja valgel ajal

• Valges saab uurida Päikest, tekitades teleskoobiga ekraanile Päikese kujutise ja otsida sealt päikeselaike. Ka Kuud saab sageli näha. Sobiv aeg teleskoobid vaatlusteks paika panna.

• Päikeseloojangu jälgimine on iseenesest ilus. Lisaks saab stopperiga mõõta päikseloojangu kestust ja anda soovitusi samaks tegevuseks turismireisidel. (Lõunas võib loojang kesta mitu korda vähem aega). Umbes tund aega pärast päikeseloojangut hakkavad nähtavale ilmuma esimesed tähed. Sügisel jälgime kõigepealt sügiskolmnurga, talvel talvekuusnurga väljailmumist. Need kaks on justkui majakad, mille järgi tähistaevas orienteeruda. Loojangu järel on paras aeg õppida teleskoope vaatlusteks osadest kokku panema ja seadistama. Kaks teleskoopi, binoklid, roheline laser on mul läbi aasta auto pagasiruumis vaatlustingimusi ootamas. Pimeduse saabudes leiame üles teised kõige heledamad tähed ja tähtkujud, kuhu nad kuuluvad. Heaks abiliseks on seejuures roheline laser. Binokli abil otsime ka süvataeva objekte, nt Andromeeda udukogu.

• Vaatleme, joonistame ja pildistame Kuud tema erinevates faasides, planeete, Jupiteri nelja suurt kuud ja Saturni rõngast.

• Õpime võrdlema ja arvude abil iseloomustama taevakehade heledust

• Õpime pildistama Kuud, ka läbi teleskoobi

2. Tegevused toas

• Tutvume Stellarium vabavaraga, mis võimaldab jälgida tähistaevast reaalajas.

• Õpime lihtsate vahenditega joonistama ringjooni ja ellipseid (taevakehade trajektoore)

• Uurime taevakaarte ja atlasi, sh pööratavaid taevakaarte (nii kasutama kui ise kokku panema).

• Raamatutest õpime astronoomilisi mõisteid, teooriat ja ka ülesandeid lahendama

• Natuke õpime ka matemaatikat, sest hästi kaugel asuvate taevakehade liikumise kirjeldamiseks vajame natuke teistsuguseid mõisteid

• Õpime kasutama Tähetorni kalendrit

• Aastaaegade vaheldumisel selgitame pööripäevade olemust mudelite ja videote abiga

Kosmosetehnika

• Õpime reaktiivliikumise põhimõtet, alustades õhupalli täispuhumisest ja lennu jälgimisest pärast käest lahtilaskmist kuni õhk- ja vesiraketi lennutamiseni

• Võrdluseks teeme katseid ka lennuki tiiva tõstejõu tekke mõistmiseks

• Uurime ja selgitame ka hõljukite liikumist, sh nn magnetpadjal liikumist ning erinevat tüüpi mootorite põhimõtet, sh vesinikku kütusena kasutavaid ja miks mitte ka päikesepurje tööpõhimõtet.

Kava on koostatud nii, et alustavad huvilised saaksid kahe aasta jooksul selgeks alustõed ja -oskused nii maailmaruumi saladuste lahtimuukimiseks kui kosmoses liikumise meetoditest ja kosmoselaevades elamise iseärasustest.

Selgetel õhtutel on kavas vaatlused Merivälja muulilt, väljasõidud linnast Ääsmäe vaatlusplatsile (võib ka mujale) ning õppekäigud (Tõraverre, võimalusel ka Riia raadioteleskoobi juurde), planetaariumidesse jne

Merivälja Kooli Kosmoseklubi loodi 2016. a detsembris koostööks Hollandi Zuider Gümnaasiumiga. 2017.a aprillis osaleti Hollandis Noordwijki kosmosekeskuses ühisel „kosmosemissioonil“. 2017/18 õppeaastast oli võimalik  tänu Teeme+ projektitoetusele alustada regulaarse astronoomia-kosmosetehnoloogia alase huvitegevusega. Jätkatakse koostööd hollandlastega ning osaletakse õpilasvõistlustel.

Kosmoseklubi tegevused on kavandatud kolmeks õppeaastaks. Õppekava teemad on:

Astronoomia: astronoomia alused ja meteooride vaatlus

Astronoomia: Päikesesüsteem koos taevakehadega

Astronoomia: navigatsioon Päikesesüsteemis ja Linnutee galaktikas

Kosmosetehnika: vabalangemiskambri ehitus ja katsed

Kosmosetehnika: hõljukmudeli ehitus ja katsed

Kosmosetehnika: güropööramismudeli ehitus ja katsed

Kosmosetehnika: alalisvoolu generaatormudeli ehitus ja katsed

Astronoomia: erinevad taevavaatlustehnika tüübid ja tööpõhimõtted

Astrofotograafia

Kosmosetehnika: vesiraketi ehitus ja katsed

KOSMOSEKLUBI GRUPPIDES on 40 õppekohta. Ringitasu on 15 eurot kuus. Lapsevanematega sõlmitakse oktoobris koostööleping ning laps on Kosmoseklubisse vastu võetud. KOSMOSEKLUBISSE REGISTREERIMINE (kooli kodulehel link: http://www.meripohi.edu.ee/kosmoseklubi/) :